UQ/QAMT Problem Solving Competition
Here are the prize winners and commendations for the 2018 UQ/QAMT Problem Solving Competition.
Congratulations to everyone for achieving excellent results.
Year 7 | ||
---|---|---|
First Place – $100 Prizes | ||
Andre Kanissery | Brisbane Boys' College | |
Jaden Teow | Brisbane Grammar School | |
Second Place – $50 Prize | ||
Zak Von Forslun | Indooroopilly State High School | |
Third Place – $30 Prize | ||
Ruben Ripper | Indooroopilly State High School | |
Commendations | ||
Hans Pak | Indooroopilly State High School | |
Jibreel Baytieh | Anglican Church Grammar School | |
Kostya Reznik | Redeemer Lutheran College | |
Matea Zhao | Citipointe Christian College | |
Tavish Illingworth | Anglican Church Grammar School | |
Year 8 | ||
First Place – $100 Prize | ||
Jacob Duncan | Brisbane Grammar School | |
Second Place – $50 Prizes | ||
Adrian Jesuthasan | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Dane Ball | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Ryan Wong | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Third Place – $30 Prizes | ||
Tashvi Soni | St Aidan's Anglican Girls' School | |
Tom Longhurst | Mountain Creek State High School | |
Commendations | ||
DJ Li | Brisbane Grammar School | |
Harry Rae | Anglican Church Grammar School | |
Lekshmy Ananthan | St Aidan's Anglican Girls' School | |
Muhammed S. Abdilrahmin | Centenary Heights State High School | |
Oscar Tan | Brisbane Grammar School | |
Sandra Jiang | Brisbane Girls Grammar School | |
Xabian McKay-Mavin | All Saints Anglican School | |
Year 9 | ||
First Place – $100 Prizes | ||
Baicheng Ren | Brisbane Boys' College | |
Elizabeth Yevdokimov | St Ursula's College | |
Second Place – $50 Prizes | ||
Harshitha Peddireddy | The Rockhampton Grammar School | |
Tyler O'Farrell | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Third Place – $30 Prizes | ||
Charles Macuga | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
David Uptin | All Saints Anglican School | |
Harry Liu | Brisbane Boys' College | |
Commendation | ||
Alex Broadley | All Saints Anglican School | |
Cameron Cook | Ipswich Grammar School | |
Liam Hamley | All Saints Anglican School | |
Year 10 | ||
First Place – $100 Prizes | ||
Justin Jeyarajah | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
William Barnett | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Yang Zhang | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Second Place – $50 Prizes | ||
Patrick Gleeson | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Tom Hauck | All Saints Anglican School | |
Third Place – $30 Prize | ||
Jason Wang | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Commendations | ||
Ben Ward | Brisbane Boys' College | |
Brian Choi | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Lewis Lu | Indooroopilly State High School | |
Matthew Chen | Brisbane Boys' College | |
Matthew Cho | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Ryan Perina | Brisbane Boys' College | |
Year 11 | ||
First Place – $100 Prizes | ||
Declan Barry | All Saints Anglican School | |
Scott Dyer | Anglican Church Grammar School | |
Vincent Wen | Brisbane Grammar School | |
Second Place – $50 Prize | ||
Portia Ward | Brisbane Girls Grammar School | |
Third Place – $30 Prize | ||
Yicheng (Mike) Zhu | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Commendations | ||
James Hurst | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Taehwan Kim | Brisbane Boys' College | |
Utkarsh Sharma | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Yan Rong | Citipointe Christian College | |
Year 12 | ||
First Place – $100 Prizes | ||
Guowen Zhang | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Max Tory | Townsville Grammar School | |
Ulrich Xu | All Saints Anglican School | |
Second Place – $50 Prizes | ||
Alexander Gluch | Anglican Church Grammar School | |
Jin Hyeok Gwak | Citipointe Christian College | |
Third Place – $30 Prizes | ||
Austin Smidt | Queensland Academy of Science Mathematics & Technology | |
Benedict Panizza | St Joseph's College, Gregory Terrace | |
Yuji Kelvin Nakehashi | All Saints Anglican School | |
Commendations | ||
Jemima Jeffree | Indooroopilly State High School | |
Stephanie Kim | Townsville Grammar School | |
Xin (Echo) Wen | All Saints Anglican School | |
Winners are listed alphabetically by given name within each prize group.